رطوبت ساز

انواع دستگاه رطوبت ساز صنعتی

یکی از تاثیرگذارترین و مهم ترین دستگاه های مورد استفاده در صنعت، گلخانه، سردخانه، صنایع غذایی، کارتن سازی و … دستگاه رطوبت ساز می باشد. این دستگاه در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه شده که در صورت راه اندازی یک کسب و کار همچون سالن صنعتی به آن نیاز است. همچنین بهترین دستگاه رطوبت ساز برای هر حوزه کاملا متفاوت بوده و بسته به نوع سالن صنعتی و کسب و کار فرق می کند. برای مثال دستگاه رطوبت ساز پرورش قارچ با دستگاه رطوبت ساز گلخانه متفاوت است.

دستگاه رطوبت ساز صنعتی چیست؟

دستگاه رطوبت ساز، دستگاه بخور سرد یا دستگاه مرطوب کننده با افزایش رطوبت محیط مدنظر در مصارف خانگی و صنعتی کاربرد دارد. این دستگاه در مصارف خانگی جهت مرطوب، گرم یا ضدعفونی کردن منزل در فصل زمستان و برای پیشگیری از سرماخوردگی مورد استفاده قرار می گیرد. اما در مصارف صنعتی بیشتر در گلخانه ها برای پرورش گیاهان، پرورش قارچ و در مرغداری ها به کار می رود. این دستگاه ضد زنگ بوده و بدون ایجاد صدای اضافی و لرزش، رطوبت محیط را افزایش می دهد. پس از طریق دستگاه رطوبت ساز می توان خشکی هوای فضا را گرفته و رطوبت مورد نیاز را در محیط ایجاد کرد.

انواع دستگاه رطوبت ساز صنعتی

دستگاه رطوبت ساز در شکل صنعتی انواع مختلفی داشته که در صنایع متعددی مورد استفاده قرار می گیرد. البته نوع بخار ساز صنعتی بسته به مکانیزم آن می تواند متفاوت باشد. برای مثال بعضی از دستگاه ها جهت ایجاد بخار سرد یا گرم به صورت هوشمند می باشند و با توجه به نیاز مصرف کننده، تولید و عرضه می گردند. ولی در حالت کلی دستگاه های بخار ساز صنعتی به سه دسته زیر تقسیم می شوند.

انواع رطوبت ساز التراسونیک

رطوبت ساز التراسونیک

این دستگاه رطوبت ساز با ایجاد ارتعاشات فراصوت قطرات آب را به ذرات یک الی سه میکرون بصورت مه تبدیل و رطوبت مورد نیاز داخل محیط را فراهم می نماید. از دیگر ویژگی های این دستگاه، عملکرد بدون هیچ گونه لرزش و صدا می باشد.

انواع رطوبت ساز پروانه ای

رطوبت ساز پروانه ای

این نوع رطوبت ساز بیشتر در سالن های پرورش قارچ و مرغداری ها به کار می روند. نحوه عملکرد بخار ساز پروانه ای به گونه ای است که آب به وسط پروانه ای که با سرعت 3000  دور در حال چرخش است می ریزد و بر اثر گریز از مرکز و قدرت باد پروانه، آب به ذرات ریز 50 الی 80 میکرون تبدیل شده و در هوا پخش می شود.

انواع مه پاش

مه پاش

در سیستم های مه پاش، آب از طریق پمپ های فشار بالا به نازل های مه پاش منتقل می شود. بر اساس قدرت پمپ و سایز نازل ها قطرات آب از 20 الی 40  میکرون ریز شده و در هوا ایجاد رطوبت می کند. از مه پاش در گلخانه های صنعتی، مرغداری های بزرگ و دامداری ها، جهت افزایش رطوبت محیط و همچنین کاهش دما استفاده می شود.

کاربرد دستگاه رطوبت ساز

دستگاه رطوبت ساز در شکل صنعتی کاربرد گسترده ای در محیط های مختلف دارد و گلخانه یکی از این مکان ها می باشد. زیرا مرطوب نگه داشتن هوای داخل گلخانه و وجود رطوبت در این محیط از اهمیت بالایی برخوردار بوده و اکثر گونه های گیاهی جهت رشد بیشتر و بهتر نیاز جدی به بخار و رطوبت دارند. بنابراین یکی از کلیدی ترین دستگاه های داخل گلخانه همان دستگاه بخار ساز در شکل صنعتی می باشد. این دستگاه در صنایع ابزارآلات و چوب سازی نیز کاربردی فراوانی داشته و مانع نشستن غبار یا گرد روی این ابزارآلات می شود. همچنین ابعاد ابزار و چوب را ثابت نگه می دارد.

یکی دیگر از مهم ترین کاربردهای دستگاه رطوبت ساز به فروشگاه های مواد غذایی اختصاص دارد که برای پیشگیری از خرابی مواد غذایی، رطوبت مورد نیاز محیط را فراهم می نماید. همچنین سالن های پرورش قارچ و مرغداری ها یکی دیگر از کاندیداهای دستگاه بخار ساز هستند و مزایای بسیاری برای این نوع محیط ها دارند. البته اماکن عمومی نیز برای ایجاد شرایط جوی بهتر، جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع و ناخوشایند و از بین رفتن خشکی هوا  از این دستگاه استفاده می نمایند.

نقش دستگاه رطوبت ساز در کارخانه نساجی

دستگاه رطوبت ساز صنعتی در کارخانه نساجی رطوبتی تولید می کند که پارچه کاهش وزن و حجم را تجربه نخواهد کرد. بنابراین استفاده از این دستگاه در کارگاه نساجی منجر به کاهش هزینه ها می شود. زیرا رطوبت موجود در محیط نساجی افزایش کشش، مقاومت و استحکام نخ را به دنبال داشته و جنس با کیفیت تری تولید می نماید. پس دما و رطوبت محیط نساجی باید 5 درجه کاهش یابد تا فضا خنک تر شده و گرد و غبار کمتری در محیط وجود داشته باشد.

نقش دستگاه رطوبت ساز در کشت زعفران

مناسب ترین دستگاه رطوبت ساز صنعتی برای گلخانه جهت کشت زعفران، دستگاه رطوبت ساز اولتراسونیک است که بسته به حجم گلخانه در ظرفیت های مختلفی ساخته می شود. زیرا اگر رطوبت داخل گلخانه از حد نرمال کمتر باشد، عدم گلدهی و خشکی پیازچه ها را به دنبال دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4.7]
بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “انواع دستگاه رطوبت ساز صنعتی

 1. امید گفت:

  سلام
  برای سالن پرنده زینتی با مساحت 40 متر چه دستگاهی رو پیشنهاد میدید؟

  1. مه صنعت گفت:

   با سلام
   برای سالن های پرنده بهترین گزینه، رطوبت ساز التراسونیک است.
   برای مساحت 40 متر مدل 2000 رطوبت مورد نیاز شما را تامین می کند.
   از لینک زیر میتوانید محصول مورد نظر رو بررسی کنید.
   رطوبت ساز التراسونیک مدل 2000
   باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *